Frequent flyer points- how to get free nights in hotels

How is it possible that the more you spend the more you get? Traveling can be expensive, but there are ways to travel cheaper. Many airlines offer memberships that include some benefits, so if you pay for flight anyway, why not take advantage of every possibility to get something in return? I have been very sceptical about it, there’s nothing ever for free, right? Well, and probably isn’t in this case neither, but at least you can get some benefits for paying for flights…and even shopping.

I am a member of Flying Blue group, to which Air France, amongst others, belongs. I never paid much attention to it though, since I mainly travelled around Europe where there are many budget airlines, which don’t belong to any group, but are so cheap to fly with. Then I signed up for Iberia membership card. Iberia belongs to One World group and whenever I fly with any of the members, I get points (Avios). How useful it can be I only realized while traveling in South America. Whenever you go in this continent,  you are very likely to travel with LAN (they seem to monopolize most of the airports), also a member of One World. Recently I signed up for Life Miles, which you collect while traveling with any airline that belongs to Star Alliance group.

If you to their websites you can see all the benefits they offer. To me it looks a bit like a pile of useless stuff and you can get lost a bit. I had tried in the past to book flights with using points and they most of the time were as expensive or even more expensive than paying with cash alone as they combine points and cash. So I wouldn’t recommend buying flights with points unless you have enough to pay the whole flight. I have found though that the points can be exchanged for other things than flights and I found most useful to pay in full with points for:

  • hotels
  • cinema tickets

But you can also exchange the point for:

  • meals
  • flights
  • shopping

If you have a membership card, you can find all the hotels via your account. In some destinations it is possible to choose from many hotels, but at times there’s none. There is also a list of all member airlines and other partners such as shop brands, where you can collect your points while shopping or pay with them.

See also: 12 Tips for Solo Female Travelers

Rio de Janeiro

How much are the points worth?

For example a flight from Madrid to Santiago de Chile gives you  6661 Avios (points from Iberia Airlines); flight from Santiago to Buenos Aires 213 Avios.

Flight with Copa Airlines (Star Alliance) from Cartagena de Indias to Panama City gave me 330 Life Miles.

Now let’s see what you can get for points.

I have exchanged 11100 Avios for one night in Radisson Royal in Cali in Colombia, hotel of a high standard with breakfast, a swimming pool and spa included.

For 12000 Avios three nights in Buenos Aires in Cyan Hotel with a beautiful view of the historical Recoleta. I couldn’t ask for a better location. Those 4 nights being paid by Avios only saved me around $ 400. Not bad, ha?

from the air

That’s not all. Sometimes you can use your points to pay for restaurants or for shopping. For example, you can use your Life Miles to pay in Mango, Ripley, Esprit, Carolina Herrera, Coach..to name a few. This however, does not apply in every shop as only some countries participate. I would advise to ask beforehand.

So, it would be worth checking up: Star Alliance, One World, Flying Blue. And remember to ask for points every time you check in your flight as later it gets a bit complicated. Check the airlines that belong to those groups as you get points while traveling with any member or even shopping in some shops.

 ♥♥♥

Jak jest to możliwym, że gdy więcej się wydaje pieniędzy, więcej można zaoszczędzić? Podróżowanie może być kosztowne, ale są sposoby na to, aby móc podróżować trochę taniej. Wiele linii lotniczych oferuje członkostwo, więc jeśli płacicie za loty pomimo wszystko, dlaczego by nie skorzystać z każdej możliwości, aby trochę się zwróciło? Ja byłam dość sceptycznie nastawiona do tego, nic nie jest przecież za darmo, nie? Cóż, możliwe, że nie jest i w tym wypadku, ale przynajmniej można skorzystać z przywilejów płacenia za loty…a nawet zakupów.

Jestem członkiem grupy Flying Blue, do której należy, między innymi, Air France. Nigdy jednak nie zwracałam większej uwagi na to jako że głównie podróżowałam po Europie, gdzie operuje wiele tanich linii lotniczych, a nie należą one do żadnej z grup. Następnie poprosiłam o kartę członkowską Iberii. Iberia należy do grupy One World i kiedykolwiek korzystam z usług lotniczych jakiegokolwiek członka tej grupy, otrzymuję punkty (Avios). Jak przydatne to może być okazało się dopiero podczas moich podróży po Ameryce Południowej. Jeśli podróżujesz po tym kontynencie środkami powietrznymi, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz podróżować z LAN (wydawałoby się, że zmonopolizowali wszystkie lotniska), też członkiem One World. Niedawno dołączyłam do grupy Star Alliance i zbieram Life Miles za każdym razem gdy podróżuję liniami należącymi do tej grupy.

Na stronach internetowych tych grup możecie zobaczyć listę wszystkich korzyści jakie oferują z członkostwa. Dla mnie jednak wygląda to ja mnóstwo bezużytecznych rzeczy i można się pogubić. W przeszłości próbowałam kupić bilety lotnicze płacąc punktami, jednak gdy się nie ma wystarczającej ilości punktów, płaci się częściowo gotówką i częściowo punktami i wychodzi to dużo drożej. Nie doradzałabym więc płacenia za loty punktami, jeśli nie macie ich wystarczająco aby pokryć cały koszt. Punkty jednak mogą zostać wymienione na inne rzeczy i według mnie najkorzystniej jest płacić punktami za:

  • hotele
  • bilety do kina

Ale możecie również wymieć punkty:

  • w restauracjach
  • za zakupy
  • za bilety lotnicze

Jeśli macie kartę członkowską, listę dostępnych hoteli możecie zobaczyć logując się na swoje konto. W niektórych miejscach można wybrać spośród wielu hoteli, jednak czasem jest niemożliwym płacenie punktami w żadnym. Znajduje się tam również lista innych linii członkowskich i partnerów jak marki sklepów, gdzie możecie zbierać punkty lub nimi płacić podczas zakupów.

Ile są te punkty warte?

Na przykład, lot z Madrytu do Santiago de Chile daje wam 6661 Avios (punkty z Iberii); lot z Santiago do Buenos Aires to 213 Avios.

Lot z Copa Airlines (Star Alliance) z Cartagena de Indias do Panamy dał mi 330 Life Miles.

A teraz zobaczmy co można dostać za te punkty.

Wymieniłam 11100 Avios za jedna noc w Radisson Royal w Cali w Kolumbii, hotelu o wysokim standardzie ze śniadaniem, basenem i spa w cenie noclegu.

Za 12000 Avios- 3 noce w Buenos Aires z pięknym widokiem na zabytkową Recoletę. Nie mogłabym prosić o lepszą lokalizację. Te 4 noce zapłacone wyłącznie punktami Avios zaoszczędziły mi około $400. Nieźle, nie?

To nie wszystko. Czasami możecie użyć zdobyte punkty do płacenia w restauracjach lub za zakupy. Na przykład możecie użyć Life Miles do płacenia w sklepach Mango, Ripley, Esprit, Carolina Herrera, Coach…spośród wielu. To jednak nie jest możliwe w każdym sklepie, więc radziłabym sprawdzić wcześniej, gdyż nie wszystkie kraje biorą w tym udział.

Tak więc warto by było sprawdzić: Star Alliance, One World, Flying Blue. I pamiętajcie, aby upomnieć się o punkty za każdym razem przy odprawie lotniczej jako że potem robi się to dość skomplikowane. Sprawdźcie jakie linie lotnicze należą do danej grupy i zbierajcie punkty od każdego partnera a nawet w niektórych sklepach.

logo (4

Did you like the post? Pin it for later 

how to save money